Pokud jste v uplynulém století přijeli do New Yorku a byli jste mladý ambiciózní umělec, který zatím nevydělal jediný pětník, vedly vaše kroky do čtvrti Chelsea. Tam se tyčil dvanáctiposchoďový hotel, architektonicky řešený někde na rozmezí novogotického a viktoriánského stylu, vystavěný v roce 1884 jako nejvyšší budova v New Yorku. Svou nynější funkci dostal až roku 1905. 125 pokojů a 100 nájemních bytů pak bylo v průběhu let pronajímáno tehdy nevýznamným „ztroskotancům" beatnické generace. Jak léta ubíhala, za zdmi hotelu se zrodil úplně nový svět. Nejen, že pokoji rozmanitých stylů umělecké avantgardy prošla nekonečná řada známých jmen, ale především se v nich psala historie. Vznikaly zde scénáře, knihy, obrazy i písně. Vraždilo se tu a umíralo. Hotel Chelsea, který byl jako první zapsán na seznam chráněných památných budov v New Yorku, se stal živoucí legendou.
Je skoro neuvěřitelné, že až do roku 2007 vedl hotel velice bohémským způsobem jeden z vlastníků, Stanley Bard. Smlouvy uzavíral ústně, na nájemné mu nevadilo čekat i několik let a když někdo z jeho hostů potřeboval, ještě mu půjčil na jídlo. Od malířů si za nájemné nechával platit obrazy a učinil tak z hotelu jednu z nejzajímavějších galerií v New Yorku. Bohužel ostatním majitelům v posledních letech došlo, že budova opředená tolika legendami je zlatý důl. Stanleyho odstranili, většinu neplatičů vyhodili a do funkce správce dosadili společnost BD hotels. Ta v Chelsea dlouho nevydržela. Už v roce 2008 se vstřícný postoj k mladým umělcům vrátil do starých kolejí. Ne nadlouho. Kdysi luxusní hotel se dvěma starodávnými výtahy, překrásným litinovým zábradlím a slavnou vstupní halou je už unavený. Potřeboval by rekonstrukci v hodnotě několika miliónů dolarů. Na to se bohužel současní majitelé necítí a rozhodli se proto hotel prodat.
A historie se uzavírá. Nový vlastník se po nákladné investici zřejmě zaměří na zcela jinou sortu lidí. Bohatí turisté určitě rádi zaplatí za možnost, spát ve stejném pokoji jako Leonard Cohen, Bob Dylan, Arthur Miller, Jack Kerouac, Jean-Paul Sartre, Edith Piaf, Janis Joplin nebo Miloš Forman. Pokoj č. 100, kde baskytarista Sex Pistols Sid Vicious zavraždil svou dívku už dnes neexistuje, protože ho rozdělili na dva jiné pokoje, ale ten, kde sir Arthur C. Clarke vymyslel a dokončil svůj sci-fi román 2001: Vesmírná odysea bude jistě zanedlouho k pronajmutí.
Zdroj: hotelchelsea.com, ČTK