Multifunkční harlemský dům překvapil Manhattan

Andrea
18.12.2010
  • Architektura

Zakázka společnosti AECOM vytvořit dům, který by v sobě spojoval hned několik odlišných funkcí, od komerčních účelů, vytvoření kanceláří až po rezidentní a asistované bydlení, se stal pro newyorskou architektonickou veřejnost velkou výzvou. Projektu budoucího multifunkčního domu se nejlépe zhostila dvojice architektů Michielli and Wyetzner Architects (MWA), a tak na rohu rušné Lexington Avenue se 126. ulicí vyrostla jedna z prvních multifunkčních staveb na celém Manhattanu.

Budova, jejíž stavbu zajistila ddm development and services, čítá 6 pater o celkové rozloze 500 000 metrů čtverečních. První tři patra jsou využívána pro komerční účely. V přízemí najdeme několik obchodů a ve vyšších dvou patrech kancelářské prostory firmy AECOM. Ty se vyznačují značnou jednoduchostí až minimalismem. Prostorám vévodí spojení oceli a skla, které zajišťuje po celý den dostatek světla. Koncepce uspořádání a design nábytku je veden snahou o co nejvyšší funkčnost, která usnadní vzájemnou komunikaci. Dominantními prvky prostoru jsou proto společné pracovní místnosti umožňující přímou komunikaci pracovní skupiny. Zbylá tři patra jsou užívána rezidenty, přičemž jedno patro domu je vyčleněno pro asistované bydlení. Asistované bydlení slouží lidem s různými druhy tělesného i mentálního postižení. Byty asistovaného bydlení jsou v tomto případě projektem neziskové organizace AHRC, zajišťující sociální služby pro jedince s postižením a příslušníky minorit.

Exteriér budovy odráží obě odlišné funkce, jež musí budova splňovat - komerční a nekomerční účely. Architekti se při řešení vydali cestou zdůraznění a odlišení těchto dvou funkcí. Na první pohled je proto dům zvenčí jasně barevně oddělen. Komerční část domu stávající z tří dolních pater je tvořena světle šedou cihlou a sklem. Horní část domu, a tedy obydlená tři vrchní patra, naopak tvoří cihla tmavě šedá. Použitím cihly jako hlavního materiálu se chtěli architekti vyčlenit od ostatních blízkých budov, jež pracují stejně jako oni s vlastnostmi skla na fasádě budovy. Právě sklo hraje zásadní roli. Jeho různé zbarvení a tedy odlišná propustnost mají za výsledný efekt neustálou proměnu vizuální stránky fasády domu v průběhu celého dne. Tvar oken, jejich velikost a variabilita manipulace jsou taktéž užity jako prvky odlišení mezi komerční a nekomerční sférou domu. Komerční prostory domu se vyznačují velkými a dominantními okny. Horní obydlená patra jsou vybavena okny menšími a variabilnějšími. Diference dvou odlišných funkcí domu byla dokonána vytvořením dvou nezávislých vstupů, které zajistilo průchodnost komerční části budovy i soukromí domácím obyvatelům. Zadavatel zakázky společnost AECOM je známa svým pozitivním přístupem k problému udržitelného rozvoje a ochrany přírody. Tomu odpovídá také snaha architektů o využití „zelených" prvků. Nechybí tak střecha pokrytá trávníkem, živé prvky ve společných obývacích prostorách, přičemž energetické hodnocení použitých skel (Energy Efficient Glass) se pohybuje na nejnižší stupnici písmene E.

Multifunkční dům Michielliho a Wyetznera má být inspirací a prvním krokem k tomu, aby vznikaly i další architektonicky zajímavé budovy, které se přitom budou vyznačovat vysokou funkčností a nebudou tak ustupovat pouze jednomu z těchto dvou principů. Konec buď - anebo, ať žije multifunkčnost!

Foto a zdroj : www.dexigner.com, mwarch.net

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30