Žádný sen, ale za 10 až 15 roků to bude realita. Má být také mnohem energeticky účinnější než byste si dnes dokázali představit. Výzkumníci v curyšských laboratořích firmy IBM vyvinuli prototyp superpočítače s názvem Aquasar. Ten je založen na používání chlazení vodou, což zabraňuje přehřívání počítače. Zatím je Aquasar v normální velikosti, ale společnost IBM se domnívá, že vodou chladící technologie umožňují, aby v budoucnu fungoval i v mnohem menších rozměrech než doposud.
Současné procesory mají tendenci se hodně přehřívat, a musí být proto často ochlazovány vzduchem. IBM však zjistila, že efekt chlazení počítačových procesorů pomocí vody je 4 000krát efektivnější než chlazení vzduchem. Dimos Poulikakos, vedoucí Laboratoře termodynamiky nových technologií na Univerzitě přírodovědy a technologií v Curychu, pomáhal se svým týmem výzkumníků společnosti IBM na rozvoji tohoto přístroje. „S Aquasarem jsme významným způsobem přispěli k rozvoji udržitelné vysoké výkonnosti počítačů a počítačových systémů," pochlubil se Poulikakos.
Vodou chlazené systémy IBM jsou nejčastěji procesory a několik dalších dílů v počítači, které nedosahují teploty vyšší než 140 stupňů Celsia. Je to stále ještě dost, ale přesto to postačí na to, aby nedošlo k přehřátí PC. Do té doby, dokud zahřátí nepřekročí limitující hranici 185 stupňů Celsia, bude tento systém fungovat zcela normálně.
Chladící voda koluje počítačovým systémem skrze tzv. „mikrokanálky". Jsou to v podstatě malé trubky plné vody. IBM s hrdostí říká, že Aquasar je téměř o 50 procent efektivnější než nejvýkonnější superpočítače na světě. I další člen IBM, který pracuje v laboratořích této společnosti v Curychu tvrdí, že je zmíněný superpočítač v oblasti energetické účinnosti mnohem důležitější a významnější než ty, které známe. „V budoucnu budou dominovat především náklady za energii. Provozovat datové centrum bude tedy stát mnohem více než jej vybudovat," prozradil. Nejde však jen o úsporu peněz, ale také o pomoc životnímu prostředí. Asi dvě procenta světové spotřeby energie jsou míjena na vybudování a provoz počítačových vybavení.
Až donedávna nejvýkonnější superpočítač na světě prováděl až 770 milionů výpočetních operací za sekundu za cenu jednoho wattu. Prototyp Aquasar zvládne až téměř o polovinu více, tzn. 1,1 miliardy operací za sekundu. Nyní je tedy stěžejním úkolem jeho zmenšení.
news.discovery.com