Část olympijského stadionu Ptačí hnízdo v Pekingu se jako součást po-olympijské strategie promění v nový designový hotel s názvem „Fluid dream". „Tekutý sen" čerpá svou inspiraci hned z několika různých podnětů. Olympijské hry byly pro Čínu snem, který se stal skutečností. Hotel, který v Ptačím hnízdě vyroste, tak nese podtitul „Ve snu". Fluidní vnitřní prostory reagují na umění surrealisty Salvátora Dalího a návštěvník se uvnitř prostoru hotelu cítí jako v měkkém, neohraničeném snu. V horním podlaží zbudou pod ocelovou konstrukcí ptačího hnízda rozlehlé prostory, do kterých architekti implantovali soukromé jednotky ve tvaru vajec a navázali tak na přezdívku velkého národního stadionu.
Celý interiér je vysoce fluidní, což se projevuje jak na sloupech, plynule „vytékajících" ze stropu, tak na atriích a balkonech. Struktura vnitřního prostoru díky tomu působí velice měkce a souvisle. Interiér je navržen hlavně z perspektivy návštěvníka, tedy tak, aby se v něm lidé cítili dobře. Jednotlivé zóny jsou členěny podle hlavních komunikačních tahů a protože celý prostor budí dojem měkkosti a poddajnosti, jako by jím návštěvníci doslova proplouvali. Části interiéru jsou obohaceny nesčetnými smyslovými vjemy - prostorovými plastikami, multimédii, dvojdimenzionální grafikou a rozličnými světly a vůněmi. Tím se architekti snažili vytvořit dynamický a spojitý surrealistický prostor podle uměleckého mistra Salvátora Dalího.
Návrh zahrnuje i renovaci veřejného prostranství, které je přeměněno na hotelové patro, sestávající z několika obytných prostorů. Vajíčka, soukromé ostrovy doplněné o zelené privátní dvorky, jsou vtipnou analogií na přezdívku stadionu. Pod ocelovou konstrukcí Ptačího hnízda tvoří „snesené" vejce privátní prostory uprostřed zeleně, spojené krytou chodbou, vedoucí zpět do hlavního hotelového uzlu.
Zdroj a foto: archdaily.com