Na Jižním ostrově Nového Zélandu, nedaleko jezera Hawea, vyrostla v tomto roce nová rodinná rezidence, která zaujme především svým netradičním pojetím, typickým pro místní podmínky. Hlavním faktorem, jež výrazně ovlivnil celou formu zhotoveného domu, byl kontext místa, které je na první pohled velice specifické. Jednopatrový jednoduchý bungalov tak koresponduje s krásnou, ale nehostinnou skalnatou krajinou, prostou jakékoliv vzrostlé vegetace. Vnitřní atrium vybudovali architekti ze studia Glamuzina Paterson Architects z důvodu ochrany venkovního útočiště. Vzniklo tak místo s pohodlím interiéru, silně provázané s exteriérem. Celistvá forma tvořená jednoduchým obkladem domu byla defakto výchozím prvkem, jež byl uvažován již od samého počátku návrhového procesu.
Gradující vrcholky okolních hor napodobuje i nestejná výška stěn, korespondující s rozdílnou světlou výškou místností a tím pádem i různým výškovým umístěním stropů a střech. Protikladem k rozehraným štítům je geometricky přesný podstavec, kotvící stavbu do terénu. Jinou texturou a barvou organizuje okenní otvory, které jsou na něm vždy usazeny bez ohledu na osazení parapetu - sokl tedy skokově mění svou výšku. Barvou stěny domu korespondují s materiálem zdejších skalisek, díky použití maloformátových obkladů ale architekti dosáhli zajímavé textury, zjemňující měřítko dlouhých jednolitých stěn.
Moderní dům je ovlivněn architektonickým vývojem Nového Zélandu a inspiruje se několika historickými precedenty tamní kultury. Najdeme v něm dokonce i prvky obydlí původních osadníků, kteří si vzhledem k agresivnímu a značně nehostinnému prostředí museli budovat nízká kamenná stavení. Lidové stavitelství je zde samozřejmě interpretováno soudobým způsobem, který nenechá nikoho na pochybách, že se jedná o moderní a současnou architekturu.
Zdroj a foto: gp-a.co.nz, archdaily.com