Banka BTV v Innsbrucku je potěchou pro oko

admin
6.10.2012
  • Móda

Rakušané mají poměrně silné estetické cítění, což poznáte nejen na čistotě a upravenosti vesniček pouhých pár kilometrů za hranicemi, ale také díky moderním designově netradičním budovám. Jednou z nich je například i pobočka banky BTV v Innsbrucku, která má zcela atypický tvar a její povrch připomíná rozměrnou šachovnici.

Řešení pobočky banky BTV navrhl rakouský architekt Rainer Köberl, a stěžejními prvky se pro něj stalo sklo, motiv šachovnice, a tvar jehlanu. Toto vše zkombinoval a propojil, a výsledek můžete sami vidět na ulici Mitterweg, v centru Innsbrucku.

Bankovní budova má celkem čtyři podlaží, hned tři horní jsou však skryta pod střechou. Ta je totiž zcela speciální - je extrémně strmá, takže tvoří zároveň stěny a zároveň se na vrcholu proměňuje v krytinu stropu. S ohledem na zachování funkčnosti umožňuje prostupnost světla, a to díky sklu, ze kterého je tvořena.

Jehlanovitý sbíhavý tvar budovy je jednak záležitostí okázalého designu, ale vychází zejména z požadavku investora. Ten totiž toužil po vysokém domu, který bude vyčnívat mezi okolním množstvím prodejen. To by pro designéra nebyl žádný problém, jenže v této lokalitě je obecně povoleno stavět jen dvě nadzemní podlaží. Tři horní patra tak nakonec architekt skryl pod středu, a stavební úřad nakonec povolení vydal.

Optimalizaci množství slunečních paprsků zajistili architekti v horních třech patrech pomocí střídání zatmavených průsvitných tabulek skla a neprůhledných světlých betonových tabulek, takže budova z venku nápadně připomíná šachovnici. Spodní patro, které je zcela prosklené, pak chrání před kompletním osvícením betonové bloky stojící v blízkosti budovy. Jeden z nich je přitom přímo součástí stavby, a je ozvláštněn kruhovými výřezy, které naopak zpětně prostupnost světla umožňují.

Samotná BTV banka zabírá pouze první dvě poschodí, kdy v prvním jsou kanceláře, recepce a samoobslužná sekce, ve druhém pak konferenční místnosti a privátní jednací prostory. V horních dvou patrech se nyní usadil do pronájmu lékař s ordinací a přepravní společnost.

Zdroj a foto: www.dezeen.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30