Na západ od Madridu, v místě zvaném "los Pe?ascales" - v překladu něco jako Velké kameny, vystavěl španělský architekt I?aqui Carnicero moderní dům, jehož dominantním materiálem je pohledový beton. Svým minimalistickým, syrovým vzezřením se k okolní vyprahlé, kamenité krajině výborně hodí. Aby architekt začlenil dům do svažitého pozemku s výhledem na jih ještě lépe, nechal na svém původním místě dva velké, žulové balvany, porostlé mechem. Ty tak tvoří nedílnou součást domu - jeden z nich „podpírá" konzolu velké terasy a vymezuje hlavní vstup do objektu, druhý je umístěný o půl patra víš a prolézá deskou rozlehlé terasy v 1 nadzemním podlaží.
Spodní část domu, přízemní podlaží, které slouží jako společenská zóna, je maximálně prosklené. Jedním důvodem je samozřejmě úchvatný výhled na jih, kterým dům umístěný na vrcholu kopce disponuje. Dalším důvodem je nepochybně propojení interiéru s exteriérem. Přízemní podlaží sice částečně levituje nad zemí díky velmi svažitému pozemku, I?aqui Carnicero však tento malý nedostatek vyřešil použitím rozlehlé terasy, které zastřešuje sklepní patro, částečně zahloubané pod terén. Součástí velké terasy je i prostorný bazén. Díky tomu, že hladina vody dosahuje přesně k povrchu terasy a díky velkým oknům s rámy zapuštěnými do podlahy, je iluze splynutí interiéru a exteriéru dokonalá. Terasa je dostatečně stíněna druhým nadzemním podlažím, aby v létě nedocházelo ke zbytečnému přehřívání.
Díky mohutnému prosklení působí přízemní podlaží velice nehmotně a těžký betonový kvádr druhého patra je podporovaný jen nezbytně nutně. Proto dům nepůsobí mohutně ani masivně. Směrem na jih je druhé podlaží penetrováno pásovým oknem, umístěným vysoko, aby vhodně osvětlovalo betonový strop. V druhém patře se nachází soukromá zóna s ložnicemi a zázemím. Přízemí je na několika místech zvýšeno přes dvě podlaží, aby byla podtržena důležitost prostoru. Obývacímu pokoji pak dominuje vysoká knihovna, zapuštěná v betonové stěně.
Zdroj a foto: archdaily.com,I?aqui Carnicero