Závratnou rychlostí pracující studio Zahy Hadid představilo jeden ze svých posledních návrhů - projekt curyšského letiště. Švýcaři se mají na co těšit, protože ani tentokrát návrh nepostrádá originální rukopis, přičemž nezapomíná myslet na funkčnost a uživatelskou hodnotu.
Návrh budovy letiště připomíná protáhlou kapku vody. Masa budovy z jedné strany těsně přiléhá a obtéká letištní plochu. Na straně druhé pak usiluje o maximální prodloužení délky obvodu, čímž poskytuje širokou škálu možných pohledů mimo budovu do města a zároveň umožňuje získat co nejvíce objemu přirozeného světla. Hlavní důraz návrhu budovy je kladen na srozumitelnost přístupu do vnitřku stavby. Z toho důvodu je prostor rozdělen do tří „kaňonů" rozdělujících budovu do tří různých sekcí, jež jsou společně propojeny prosklenou střechou. Každý „kaňon" má důležitou funkci, poukazuje totiž na jeden ze tří hlavních vstupů do budovy. Zároveň také zesiluje cirkulaci horizontálních a vertikálních prvků, jimiž je členěn vnitřní prostor, a napomáhá utvářet rozdílné hloubky v patrech budovy.
Právě vztah horizontálních a vertikálních linií dominuje interiéru budovy a je zásadní pro její funkční rozdělení. Jelikož budova usiluje o to stát se nezávisle žijícím celkem, letištním městem uvnitř urbánního města, stává se různé vertikální vrstvení jednotlivých pater nástrojem, jak každou funkční jednotku v daném poschodí rozlišit. Uvnitř budovy se má totiž nacházet celý mix služeb, od kanceláří a hotelových prostor po tělocvičny, zdravotní centra a vzdělávací služby. Vzniklá hra s vnitřním objemem stavby dokonale podporuje úsilí o co nejracionálnější řešení prostoru za zachování vzájemné interakce účelové oddělených pater těchto nejrůznějších služeb. Otevřenému veřejnému prostoru, procházejícímu napříč budovou, odpovídá uspořádáním a vzdušností osmé nejvyšší patro, které představuje jakýsi únik do ulice. Severní část poschodí tvoří pětihvězdičkový hotel se Spa a Sky barem, jižní část pak showroomy světových značek a restaurace, to vše pod prosklenou střechou dodávající intenzitu přirozeného světla. Přestože si budou muset domácí i zahraniční budoucí návstěvníci letištního curyšského komplexu ještě chvilku počkat, jak napovídají návrhy, čekání by se mělo vyplatit.
Zdroj a foto : arthitectural.com