Děsivé boty protestují proti nereálnému světu módy

Bc. Lucie Drahošová
27.2.2013
  • Móda

Přestože módních výstřelků už zažil tento svět nespočet, pokaždé se ještě znovu najde něco, co vás překvapí, zaskočí, a doslova vám vezme dech. To je i případ modelu bot z dílny africké návrhářky Leanie van der Vyver, které provokují tvarem, způsobem obouvání i výškou. Tentokrát je ale myšlenka díla hlubší, než je pouhá provokace či módní úlet. Designérka totiž brojí proti módnímu světu a nereálným vzorům, které nutí veřejnosti.

Podle mnohých jsou již možnosti módního světa převážně vyčerpány, a tak se pouze znovu „oživují" trendy jejichž sláva již opadla, a recyklují se už známé myšlenky. Občas se přesto v něčí hlavě zrodí tak trochu bláznivý nápad, a světlo světa spatří nějaký ten šílený kousek. Nejčastěji za nimi přitom stojí mladá tvůrčí generace, která se nebojí experimentovat a provokovat. To se ostatně povedlo i čerstvé absolventce amsterdamské Gerrit Rietveld Academie Leanie van der Vyver, která přišla s krkolomným modelem bot, ve kterých se ani neprojdete.

Možná vás napadne, že boty, ve kterých se nedá chodit, jsou přece k ničemu. Nemusí to být ale pravdou. Leanie van der Vyver při realizaci tohoto modelu vycházela ze sedmileté praxe v oblasti modelingu, kde je perfektním výsledným fotografiím přizpůsobeno naprosto vše, byť „padne za oběť" přirozenost výrazu či reálnost pozice modelek. Rozhodla se proto vyrobit pár bot, které jsou sice nesmírně elegantní a nápadité, ovšem pro jejich výšku a zejména krkolomnou pozici nohy po obutí naprosto nepoužitelné. Jediné co v nich můžete udělat je tak skutečně zapózovat před fotoaparátem a znovu si zpátky sednout na zadek.

Leanie van der Vyver vytvořila tyto boty jako upozornění na mnohdy nereálné obrazy a vzory produkované módním světem a médii, které nezdravě působí zejména na mladou generaci žen. Pro ty se stávají vyretušované modelky pózující v nenositelných šatech a  krkolomných polohách často nedosažitelnými vzory, a tudíž příčinami různých frustrací. Prostřednictvím projektu Scary Beautiful a modelu bot v tělové barvě tak autorka problém přivádí do extrému. Dva kužely tělové barvy si sice říkají „boty", ovšem poloha nohy kdy se podkladu dotýkáte pouze špičkou, jako baletka, a ještě máte lýtko výrazně ohnuté, až vás nutí do podřepu, rozhodně nenasvědčují tomu, že byste v nich mohla někam vyjít. Je tedy třeba rozlišovat mezi esteticky možná poutavou fotografií, a tím, co bychom měli aplikovat v reálném životě. Věřte, že chůze v těchto botách s estetičnem nemá nic společného.

Zdroj a foto: http://cargocollective.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30