Při prvním pohledu na novou vilu, stojící 20 km od Budapeště, hlavního města maďarského státu, nezůstane nikdo dlouho na pochybách, co bylo inspirací pro výstavbu takové architektury. Její tvůrce, Lajos Kuknyó, hlavní partner architektonického studia Architema, se podílel na rekonstrukci budovy kina ve stylu školy Bauhaus v centru Budapeště z roku 1938. V té době mu v hlavě uzrál plán na výstavbu svého vlastního domu. Vila tak modernistický styl odráží, přímo odkazuje na dobu mezi lety 1920 - 1930. Je ovlivněná zejména pracemi světově uznávaných modernistů - Miese van der Roha a Franka Loyda Wrighta.
Jednou z nejdůležitějších součástí stavby je především její okolí. Silný genius loci vás obklopí ze všech stran. Z toho důvodu se zdá téměř nezbytné propojit interiér s exteriérem co možná nejvíce. Pro tuto potřebu je parafráze moderny velice vhodná. Ohromná okna se pnou přes celou jednu stěnu, která je tak otevřená těm nejpůsobivějším výhledům. Dispoziční řešení je velice strohé a logické. Společenská zóna, umístěná v přízemí je co možná nejvíce rozvolněná, prostory jsou od sebe odděleny jen velice symbolicky. Impozantním prvkem, který dominuje celému interiéru společenské zóny, je ohromný kus leštěné žuly, která od sebe odděluje jídelnu s obývacím pokojem. V druhém podlaží jsou umístěné 3 ložnice s příslušenstvím.
Architektonické studio Architema se řídí zajímavým krédem - vytváříme prostor, který později utváří nás. Architektura je zodpovědnou činností a proto se Architema snaží být nejen při tvorbě návrhu, ale také při celé realizaci. Protože krása i účelnost tkví v detailech. Lajos Kuknyó se narodil v roce 1972, vystudoval architekturu a design v Maďarsku a později také ve Stockholmu. Svou kariéru začal ve Švédsku a později působil nějaký čas i v Kanadě. V roce 1996 založil své vlastní studio a na svém kontě má dnes již 14 realizací.
Zdroj a foto : architema.net