Návrh z dílny Paulíny Hovorka Architekti byl z velké části zapříčiněn podmínkami, které si investor i parcela vynutili. Pozemek se značně svažoval k ulici, což příliš nekorespondovalo s přáním investora - tedy zachovat celou obytnou plochu jen v jednom podlaží, bez nutnosti použití schodů. Jak už to ale bývá, komplikované zadání je většinou hnacím motorem k vytvoření zajímavého a neobvyklého řešení. Tak vznikl Dům zlomu - dům, který je zalomen nejen v půdoryse, ale i na fasádě, kde prolomení stropu a střechy zvyšuje obytný prostor denní části o jeden metr. Díky komplexnímu návrhu interiérů, můžeme najít zlom například i na pultu kuchyňské linky.
Při návrhu bylo dbáno na maximální prosvětlení prostoru, jak si přál investor. I kvůli tomu došlo k zalomení půdorysu, který tak změnil svou orientaci vůči světovým stranám ze západu na jih. Pod prvním nadzemním podlažím, které je celé v jedné úrovni jak v interiéru, tak z hlediska přístupu na obytnou zahradu a k bazénu, je umístěna garáž, obložená tmavým obkladem, který přísné oddělení obou podlaží podtrhuje. Po schodech tedy majitel projít musí, ale jen při vstupu do domu. Nadzemní podlaží je předsunuto před čelní stěnu suterénu a tvoří tak chráněný vstup a vjezd do objektu.
Půdorys dodržuje zónování, denní a noční část jsou vzájemně odděleny. Denní část je tvořena velkou obytnou místností, spojenou s otevřenou kuchyní, pracovnou a koupelnou. Pracovnu je možné využít i jako příležitostný pokoj pro hosty. Noční část zahrnuje ložnici, dva dětské pokoje, které je možno v budoucnu spojit na jeden velký prostor a další koupelnu s odděleným WC. Chodba, probíhající v noční části, je prosvětlena podlouhlým střešním světlíkem, kterým proudí do interiéru dostatek slunečního světla. Množství prosklených ploch směrem do zahrady je jistě velkou výhodou z hlediska osvětlení a tepelných zisků v zimě, z fotografií ale není patrné, jak si autoři poradili se zacloněním svislých oken v létě.
Investor dal architektům jednu ohromnou výhodu. Dostatek finančních prostředků k neomezené realizaci jejich idejí, což je samozřejmě snem každého projektanta. Zároveň také toužil po zcela jednotném rázu jak vně, tak uvnitř. Některé kusy nábytku jsou tedy zhotoveny na míru, všechny v bílé barvě a ve vysokém lesku. Interiér působí velice čistě a chladně, dalšími materiály je sklo, ocel a pohledový beton, dnešní „trendové" záležitosti moderního bydlení.
Zdroj a foto: pha.sk