V Bretani vyrostlo v průběhu roku 2009 nové ekomuzeum, jehož autory je architektonické studio Guinée + Potin Architects. Budova na první pohled odráží svůj účel, silný přírodní kontext uhodí návštěvníky do očí hned, jak zaparkují na nedalekém parkovišti. Na stavbu byly použity přírodní materiály, zejména pak dřevo, jehož různé obdoby a užití zde můžeme najít. Eko-biologický přístup k projektu se ale neodráží jen v užitých stavebních hmotách, ale i ve způsobu realizace. Díky „suché" výstavbě byl minimalizován dopad na okolní prostředí, bylo zachováno a nepoškozeno maximum okolní vegetace a budovy v bezprostředním okolí mohly být po celou dobu bez problému využívány.
Dům je kompozičně složen ze tří rozdílných povrchů. Základna je tvořena pohledovým betonem, do kterého byly přimíchány přírodní pigmenty tak, aby budova lépe barevně ladila. Vrchní stavba je obložena dřevěným šindelem z přírodního kaštanového dřeva. Hlavní hmotou domu prostupuje dlouhé, masivní, druhé podlaží, které se táhne skrz celé muzeum a v místě hlavního vstupu vystupuje ven. Je obložené tmavším dřevěným obkladem a nesou ho neopracované kmeny stromů. Tento zvláštní druh sloupů se propisuje i do interiéru. Uvnitř je umístěna administrativní část, pod ním se nacházejí prostory vstupní haly a dočasných expozic.
I v interiéru se vyskytuje velké množství materiálů z obnovitelných zdrojů, dřevo dominuje. Styl vnitřního zařízení je poměrně jednoduchý, minimalisticky moderní. Vnitřní dispozice o celkové výměře 880 m2 je rozdělena na část pro stálé expozice, část pro dočasné výstavy, konferenční sál a administrativní zázemí celého projektu. Architektonické studio Guinée + Potin Architects vyhrálo v roce 2007 řádnou soutěž, vyhlášenou městem Rennes a v lednu 2010 došlo ke slavnostnímu otevření nové budovy muzea, jejíž výstavba přišla na 1 850 000 euro.
Zdroj a foto: guineepotin.fr