K na první pohled nestabilní konstrukci moderní budovy se návštěvníci dostanou po na první pohled nezdolatelné silnici plné záludných serpentin. Muzeum, vzdávající hold pečlivým dopravním inženýrům a stovkám šikovných dělníků, kteří zde před padesáti lety vybudovali neobvyklou silnici, stoupající až do výšky 2500 metrů nad mořem, leží na sedle Timmelsjoch, kterým prochází hranice mezi Rakouskem a Itálií. Mohutně vykonzolovaná stavba zde vyrostla v roce 2010 spolu se čtyřmi sochami, které zdobí stoupající komunikaci z obou stran - dvě na severozápadním svahu ze strany Rakouska a dvě na jihovýchodním svahu Itálie. Sochy s názvy Stezka, Pašerák, Dalekohled a Granát jsou v podstatě průvodci, kteří návštěvníka směřují stále výš a výš, až před brány samotného muzea.
Uvnitř host nalezne neměnnou expozici, v jejímž středu je umístěn skleněný kvádr s přesnou replikou skladby silnice. Interiér muzea má evokovat vnitřek ledové jeskyně, kterých je zde v blízkosti hned několik. Proto jsou podsvícené skleněné stěny nepravidelně osekané, podobně jako stěny ledové kaverny. Na skleněných panelech jsou umístěné fotografie z průběhu výstavby a množství zajímavých informací.
Architekt Werner Tscholl se s podobným zadáním nesetkal poprvé. Jeho stavby nalézáme na málo navštěvovaných místech, kde i několik jednotlivých zvědavců v jednom dni láme návštěvní rekordy. V celkovém výrazu budovy cítíme jeho charakteristický rukopis, který se do drsných podmínek vysokohorských štítů skvěle hodí. Timmelsjoch, italsky Passo del Rombo, propojuje rakouské údolí Ötztal s italským údolím Passeier a je nejnižším bodem mezi horskými velikány Jochköpfl (3,141 m.n.m.) a Wurmkogl (3,082 m.n.m.). Často bývá nazýván jako Tajná chodba, protože cestovatelé, jejichž cílem je překonat horský hřeben mezi Rakouskem a Itálií, volí většinou mnohem nižší sedla v okolí - Brenner nebo Reschen Pass.
Zdroj a foto: architecturestyle.net