Architektonické studio Aisslinger navrhlo a ve spolupráci s několika firmami vystavělo dům ze dřeva, který zaujme hned v několika směrech. Jeho unikátní vzhled je jen jednou z jeho nepopiratelných kvalit. Projekt Fincube vznikl jako demonstrace dočasného stavení, které je postaveno s maximálním ohledem na životní prostředí snad ve všech myslitelných směrech. Slůvko dočasné zde představuje velice důležitou součást návrhu. Dům je totiž postaven tak, aby ho bylo možné snadno rozmontovat a celý přestěhovat jinam. Důraz byl kladen především na jeho založení, které je vymyšlené tak, aby nemuselo dojít k žádným dramatickým výkopovým pracím a aby tím pádem bylo možné ve velice krátké době uvést místo opět do původního stavu.
Prototyp je umístěn ve výšce 1200 m.n.m., poblíž města Bolzano v severní Itálii. Uvnitř dřevěného stavení se skrývá 47 m2 obytné plochy. Dům je ze všech stran mohutně prosklený, aby umožňoval panoramatické výhledy na hřebeny blízkých Dolomit. Zasklení je chráněno proti slunci pomocí předsazené konstrukce z dřevěných ohýbaných lamel, zajišťujících unikátní vzhled, který snadno zapadne do okolního prostředí. Veškerý materiál, použitý při stavbě domu je místní a to jak v interiéru, tak v exteriéru. Stejně tak bylo využito pouze služeb místních dělníků, tesařů a ostatních stavbařů. Při budování základů bylo odstraněno jen 2 m2 půdy, které mohou být na místo snadno navráceny v případě, že se dům přesune jinam. Fincube je postaven jako nízkoenergetický a inteligentní dům, jehož životní funkce jsou monitorovány na hlavním dotykovém panelu.
Společně s tyrolským hoteliérem Josefem Innherhoferem studio Aisslinger vytvořilo koncepci pro pohostinství budoucnosti, kdy vesnička dočasných domků Fincube bude moci být umístěná uprostřed zajímavých přírodních lokalit. Po jejím odstranění bude moci být lokalita navrácena do předchozího stavu. To je, oproti permanentním budovám hotelů, které přírodu nenávratně poškodí, velice zajímavá myšlenka.
Zdroj a foto: aisslinger.de