Jižní Itálie je protkána mnoha nepoužívanými viadukty, které už několik let čekají na demolici. Město poblíž italské Calabrie se s takovým osudem několika mostů odmítlo smířit a proto vyhlásilo soutěž na jejich nejvhodnější rekultivaci. Team designérů Francesco Colarossi, Giovanna Saracino a Luisa Saracino z ateliéru Jaramillo-Azuero Architects přihlásil do soutěže opravdu netradiční a velice zajímavý návrh, který místo vynaložení miliónů eur na destrukci mostů, vybízí k jejich přeměně na solární a větrnou elektrárnu, sloužící navíc jako zelená promenáda.
Projekt nazvaný „Solar Wind", tedy „Solární vítr", je skutečně ojedinělý. Řešení bylo napasováno na jeden konkrétní most. Do nevyužitého prostoru mezi podporami bylo nainstalováno 26 větrných turbín, které by vyráběly průměrně okolo 36 GWh elektrické energie za rok. Nahoře na mostě byly ponechány dva pruhy ulice doplněné o stejně širokou promenádu s množstvím zeleně. Ta je čas od času přerušena velkými skleníky, v nichž se může pěstovat a následně prodávat čerstvá zelenina a ovoce. Solární panely jsou instalované pod vozovku (tento systém byl užit v USA a zatím funguje), která tak vyrobí dalších 11 GWh ročně. Další nespornou výhodou vrchní promenády je výhled na okolní krásná panoramata. Dohromady by tedy most vyrobil zhruba 47 GWh elektrické energie (pro srovnání, Temelín minulý rok vyrobil 13 000 GWh).
Projekt se zatím jeví jen jako utopický, o jeho případné realizaci se nedá zjistit příliš mnoho informací. Stejně tak zůstává utajená i cena, která zřejmě nebude zanedbatelná. Jeho ekologická udržitelnost a přátelský vztah k životnímu prostředí by podle mého mohl být ohrožen i velkou energetickou a ekologickou zátěží při výrobě všech technologií, které jsou na viaduktu použity.
Zdroj a foto: inhabitat.com