Že by dětská školka měla být pouze betonová krabice, kterou lze rozdělit několika příčkami a naplnit hračkami, o tom současná architektura již silně pochybuje. Pokus o nápravu se rozhodlo provést švédské architektonické studio Tham and Videgard Arkitekter a jak ukazuje výsledek jejich pokusu - školka Tellus na předměstí Stockholmu - náprava se podařila na výbornou.
Již exteriér školky dokazuje, že celý koncept budovy bude usilovat o dosažení dvou hlavních cílů - hravosti a funkčnosti. Zakroucený ledvinovitý tvar budovy utváří zvláštní zpola uzavřený meziprostor setkávání po vstupu do budovy, jenž propojuje exteriér s interiérem. Tělo budovy je pokryto světle žlutými dřevěnými vysokými tyčemi, které v některých případech zakrývají také plochy oken, čímž filtrují propustnost světla. Okna jsou hravě rozmístěna v různých výškách, a to vždy v poměru k výšce dítěte. Dítě má tedy plný výhled z jakéhokoliv okna domu.
Interiéru školky dominuje obrovská vstupní hala, která nabízí společný prostor ke hře a výuce šesti skupinám dětí. Prostor haly lze také rozdělit barevnými závěsy, čímž se ze společné herny vytváří oddělené místnosti určené k odlišným aktivitám skupin. Hlavní hala je doplněna o malé stabilně oddělené místnosti určené ke spánku a rozvoji uměleckých dovedností dětí. Nechybí ani povinné koupelny a hygienické zařízení. Kapacita budovy školky dosahuje počtu 100 dětí. Školka Tellus dokazuje, že opomínat vliv prostředí, ve kterém naše děti tráví většinu svého dne, by byla velká chyba.
Zdroj a foto: dezeen.com, tvark.se.