Zbloudilí návštěvníci lesů v okolí města Bethesda v americkém státě Maryland by se asi nestačili divit. Uprostřed hustého stromořadí daleko od hlavní silnice před návštěvníky totiž nečekaně vystupuje dokonalá představa moderního rodinného bydlení. Vítejte v rezidenci Glenbrook!
Rodinný dům, který se svou podobou a materiálovým řešením klasickým domkům pro čtyři rodinné členy více než vymyká, navrhl americký architekt James Davidson. Podle požadavků klienta vytvořil dům v co nejbližším sepjetí s jeho okolím. Volba použitých materiálů proto cílila k využití přírodních prvků, až vznikla dominantní konstrukční trojice kamen, dřevo a čiré sklo.
Dům je složen z několika funkčních částí, které jsou viditelně rozděleny již v základním prostorovém řešení. Rezidence je projektována jako centrální dvůr se skleněným, do dvou vysokých obdélníků členěným pavilonem, který poskytuje prostory pro kuchyni, jídelnu a obývací pokoj. Ten je po stranách obemknut dvěma vysokými kamennými valy představujícími jeden privátní a druhý hostům otevřený pavilon. Postranní křídla a dvůr jsou vzájemně propojeny skleněnými koridory. Z ptačí perspektivy tak stavba utváří netradiční půdorys ve tvaru písmene E.
Výrazný kontrast mezi vzdušným centrálním pavilon a těžkými masami postranních valů vyvažuje řešení střešních prostor. Připomínající tvar ptačích křídel jsou stejně jako dvůr vyřešeny pomocí skleněné fasády, která otevírá dům vnějšímu okolí a poskytuje mu dostatek světla. Spojení skla a dřeva má vést k pocitu naprosté transparentnosti, po které majitelé s rodinou primárně toužili. Realizace rezidence Glenbrook tak svou snahu o bezprostřední splynutí s okolní přírodou dovedla k naprosté dokonalosti. Naštěstí o tom, že by splynula s běžnou architekturou rodinných předměstských zástaveb, nemůže být řeč.
Zdroj a foto: archdaily.com, Paul Warchol Photography