Tissue Series a Lisa Nilsson. Klíčová spojení, ke kterým patří (ne)lidské umění. Uvedená výtvarnice zkonstruovala anatomické průřezy lidského těla, ovšem ne ze skutečných lidských pozůstatků, nýbrž z válcovaných kusů japonské papíru z moruše.
Tato technika je známá pod názvem quilling nebo-li papír filigrán. Vytvořit každý kousek papírové části lidského těla trvá až několik týdnů. Montáž a výroba díla se začíná od bočních a středních zářezů či ohybů, na které se postupně připínají malé rolky papíru. V závislosti na její funkci a konečné podobě se rolka papíru připíná dle libosti, a také v různě velkých rozměrech - malé i válcové kolíky, jehly, hmoždinky a vrtáky. Při tomto výtvoru používala umělkyně z velké části jen své ruce.
„Můj zájem o quilling je hlavně v jeho slučitelnost s tím, co vidím v anatomických průřezech. Je to jako silná nit zájmu o složitou, časově náročnou a podrobnou uměleckou tvorbu," vyzpovídává se Nilssonová. Zároveň přiznává, že ráda experimentuje a je ráda, když v závěru její dílo dostává ten konkrétní tvar i vzhled, který má jeho lidský vzor. Dále místo rukou používá nástroj k uhlazování, kterým postupně a takticky zpracovává jednotlivé součásti. Zmíněný papírový materiál používá ráda pro to, že je pevný, pružný a plný barev. A dílo je pak na světě!
Zdroj a foto: www. allthingspaper.net