Nebaví Vás neustále zvraty v počasí? Dny, kdy zažijete během čtyřiadvaceti hodin téměř všechny roční období? Pak budete přímo chrlit lichotky na Vincenta Callebauta, který vymyslel a navrhl plovoucí města. Existuje jen velmi málo konstrukčních řešení, které se zabývají nevyhnutelným vysídlování, jehož míra se může zvětšovat tak rychle jako oceány pod tíhou globálního oteplování. A pokud existují, nejsou tak velkolepá jako uvedené.
Lilypad vyjadřuje zcela soběstačné plovoucí město, které bude poskytovat přístřeší pro tzv. klimatické uprchlíky, kteří se v budoucnu budou chtít vyhnout těmto změnám. Callebautův záměr je naprosto strhující a chvályhodný. Zachycuje totiž jeho představivost převedenou do precizně zpracované reálné podoby.
Jasnou inspirací projektu se staly biomimikry. Lilypad byl navržen tak, aby vypadal jako leknín. Nebude vytvářet žádné emise a navíc se bude vznášet na hladině oceánu. Prostřednictvím řady technologií (sluneční, větrné, přílivové i biomasy) bude schopen nejen produkovat vlastní energii, ale také zpracovat CO2 v atmosféře a doslova jej pohlcovat do svého obalu z oxidu titaničitého.
Každé z navržených plovoucích měst by mělo být schopno pojmout přibližně kolem 50.000 lidí. Budoucí občané se mohou kochat umělými lagunami a třemi hřebeny, jenž bude tvořen různorodým prostředím právě pro obyvatele města. Jednotlivé Lilypady se budou pohybovat buď v blízkosti pobřeží, nebo budou plout kol dokola oceánu a cestovat od rovníku k severnímu moři podle toho, kam je zavane Golfský proud.
Zatím to nevypadá, že by měl být tento projekt v blízké době zrealizován, přesto je ale vnímám jako velmi hodnotný, přínosný i jako futuristický design. Projekt Lilypad je inspirujícím i kreativním řešením, které by do budoucna mohlo najít uplatnění ve skutečném řešení problémů klimatických změn.
Zdroj a foto www.inhabitat.com, Vincent Callebaut