Nakladatelství Titanic vydalo publikaci o rozsahu 440 stran, která se zabývá komplexním dílem významného českého architekta Josefa Gočára. Kniha obsahuje 535 vyobrazení a fotografií a monitoruje jak umělcovo architektonické dílo, tak jeho tvorbu nábytku a pedagogickou činnost. O grafickou úpravu se postaralo studio pixl-e. 22. listopadu 2010 byla kniha oficiálně představena v Gočárově Domě U Černé Matky Boží na Starém Městě Pražském, jedním z jejích autorů, Zdeňkem Lukešem.
Josef Gočár byl významný český architekt a urbanista, jehož tvorba prošla složitým vývojem. Narodil se v roce 1880 v Semíně v rodině pivovarského sládka. Studoval na Umělecko-průmyslové škole v Praze v ateliéru Jana Kotěry. Jeho stavby v duchu secese, moderny, kubismu, národního dekorativismu, moderního klasicismu i konstruktivismu a funkcionalismu můžeme najít po celé České republice. Mezi nimi například Wenkeův obchodní dům v Jaroměři, Bauerovu vilu v Libodřicích u Kolína nebo Winternitzovy mlýny v Pardubicích. Josef Gočár je také znám jako výborný urbanista, o čemž svědčí uspořádání města Hradec Králové. Byl mimo jiné iniciátorem vzniku Pražských uměleckých dílen, předsedou Skupiny výtvarných umělců, předsedou spolku Mánes, členem Československé akademie věd a umění i rektorem Akademie výtvarných umění v Praze. V dnešní době je jeho jméno často diskutováno v souvislosti s jeho návrhem na dostavbu Staroměstské radnice z roku 1909.
Na knize autorsky spolupracovali Pavel Panoch, Daniela Karasová a Jiří T. Kotalík. Fotografie vytvořila Ester Havlová, Štěpán Bartoš a Pavel Frič. Množství archivních fotografií a dokumentů poskytla architektova vnučka Lucie Gočárová. Souborné dílo českého velikána není levnou záležitostí, ke koupi je za téměř 2500 Kč. Přesto by v knihovně milovníků současné i historické české architektury nemělo chybět.
Zdroj: ČTK