Největší evropská města praskají ve švech. Počet nejrůznějších předměstí a obytných kolonií se neustále zvyšuje a trend stěhování do měst ani s lety nepovoluje. Jak elegantně a funkčně vyřešit problém stále se zvyšující hustoty obyvatelstva a přitom myslet na všechny požadavky, které sebou bydlení ve městě nese? Možnou odpověď ukázal projekt barcelonské dvojice architektů Nabito Architects.
Nabito Architects představili projekt Stairscraper v rámci mezinárodní soutěže Total Housing Competition, kterou díky svému originálnímu návrhu také vyhráli. Podařilo se jim vytvořit unikátní projekt obytného mrakodrapu, jehož exteriér je netradičně tvořen v zásadě interiérovým prvkem - schody. Tělo mrakodrapu totiž obepíná spirála jednotlivých poschodí, které ve svém celku připomínají točité schodiště. Každé patro budovy je samostatnou obytnou jednotkou ve tvaru půlměsíce. Ta je rozdělena do části uzavřené zastřešené a části zelené otevřené, určené k vytvoření zahrady, rozkládající se na ploše střechy spodního bytu.
Koncept Stairscraperu je veden myšlenkou „total housingu", která si klade za cíl vytvářet takovou architekturu, jež bude přemýšlet o bydlení jako komplexním celku různorodých požadavků. Návrhy vedené ideou „total housingu" se proto vyznačují značnou multifunkčností. Spojují v sobě nároky na privátní bydlení, dbají o dostatečný pracovní prostor, vytvářejí prostor pro společnou zábavu a volný čas obyvatel, upevňují sociální vztahy na základě návrhu společenských obytných ploch a v neposlední řadě neztrácejí ze zřetele ekologii a zelenou stránku bydlení. Návrh Stairscraperu a jeho jednotlivých pater je proto tvořen v duchu jednoduché rovnice: vytvořit rozdělený prostor pro 8 hodin práce, 8 hodin volného času a 8 hodin odpočinku.
Návrhy Stairscraperu vytvořené pro městské centrum New Yorku jsou zde k vidění do 22. ledna. Uvidíme, nakolik se Newyorčané s vizí bydlení budoucnosti sžijí a zda za několik let budou panorama Manhattanu tvořit i točité schody obytných mrakodrapů.
Zdroj: archdaily.com, inhabitat.com.