Strom jako součást domu

Bc. Jana Štýbnarová
15.8.2014
  • Architektura

K nově zrekonstruovanému domu na předměstí australského Sydney přidalo studio B.E. Architecture nový krytý prostor pro odpočinek. Elegantně vyřešilo i situaci se vzrostlým stromem zdobícím okolí domu, nechtěli jej ostranit, tak sáhli po řešení zakomponovat ho do svého díla. Využili proto kmene a přidali podlaží vznášející se v koruně stromu na spodní konstrukci, z kterého je opravdu pozoruhodný výhled na město.

Dům je postaven z pískovce, což vybízelo k tomu vytvořit nový prvek s méně pevným vzhledem, který by působil kontrastně a přitom udržel strom jako klíčový prvek okolí domu. Krytý prostor tak zůstane pouze jemným zásahem do původní koncepce. Díky tomu, že je přístřešek postaven na svažitém místě, byla většina stavby vytvořena z tenkého betonu, vzhledem ke kořenům stromu zvolili podlahu jako zavěšenou platformu. Na podlahu byly použity dřevěné palubky s otvorem kolem kmene stromu a také v betonovém stropu museli nechat obdélníkové odsazení pro větve stromu. Pásy podél okrajů budovy byly ponechány jak jsou, aby tvořili kontrast s bílou omítkou. Jediným prvkem rozbíjejícím jednotnost glazury na stropě i podlaze jsou tmavé dřevěné obklady konstrukčních sloupů, jež jsou použiti i jako obložení části zdi.

Pod přístřešek začlenili i venkovní jídelní prostor s jídelním koutem, vedoucím přímo z kuchyně, dále přidali nové podzemní garáže a betonový bazén s posezením také umístěným na závěsné platformě. Vše doplnili o krychlové betonové květináče dodávající prostoru soudržnost a nově vybudované osazovací plochy vytvářející domu zákryt.

Změny se odehrály nejen v exteriéru, ale i uvnitř domu. V přízemí byla vytvořena nová kachlová vstupní hala se skleněnými dveřmi. Dále se v přízemí nachází prostorná kuchyň s jídelním koutem a obývacím prostorem, další dvě obytné místnosti, technická místnost a koupelna. Do prvního podlaží se vchází po zakřiveném schodišti. Tomuto patru vévodí hlavní ložnice s prostorným úložným prostorem, koupelnou a ukrytým balkonem. V prvním patře se také nachází ještě jedna ložnice s koupelnou a další 3 pokoje se společným sociálním zařízením. Kromě garáže je dům také podsklepený.


Zdroj: www.dezeen.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30