Září široko daleko, shromažďují solární i kinetickou energii a osvětlují Boston. Co je to? Jsou to nové TREEPODS, jejichž návrh vznikl ze spolupráce mezi Mariem Caceresem a Cristianem Canonicem. Ti se nedokázali ubránit přílivu své inspirace a fantazie a rozhodli se přijít s dechberoucí inovací.
TREEPODS uměle ztělesňují nejdůležitější biologické vlastnosti přírodních stromů - schopnost čistit vzduch, přičemž odebírají CO ? a uvolňují O ?. Pokročilé technologie, které umožňují efektivní, ekonomické i udržitelné zachycování oxidu uhličitého z ovzduší, již na světě existují. Avšak Dr. Klaus Lackner, ředitel Centra Lenfest pro udržitelnou energii na Kolumbijské univerzitě, přichází s ještě propracovanějším revolučním procesem. Díky tomu bude nyní možno uzavřít uhlík v bludném kruhu a vytvářet cenný produkt pro výhodné využití.
Koncepce by mohla představovat nový způsob interakce mezi umělými stromy a městským prostředím. Město Boston se totiž rozhodlo radikálně zakročit proti emisím uhlíku a začít vytvářet nové čisté energie. Cílem projektu je zajistit pomocí biomimiker čištění vzduchu a vytvořit chytač CO ? v integrovaném městském prostředí. Příroda je v tomto případě velkým vzorem - od ní se můžeme naučit nejvíce. Tvůrci těchto životně prospěšných designových zařízení se nechali inspirovat stromem Dragon Blood Tree (Dracaena cinnabari). Jejich větve tvoří jakoby deštník ve tvaru koruny a poskytují dobrý stín.
K dopování energie bude TREEPOD využívat „sluneční stopaře" - což jsou nejnovější technologie - sledovací systémy, které umožňují solárním panelům automaticky přizpůsobit svou pozici tak, aby co nejlépe zachycovaly sluneční energii. A to kdykoliv během dne. Tak budou jednotlivé stromy poháněny a zároveň budou zajišťovat čištění vzduchu. Jejich větve na svém konci připomínají cibulky. Právě takové zakončení zachycuje ze vzduchu zmíněný CO ?, a slouží tak jako filtr. Pracují jako lidské plíce, dochází v nich k látkové výměně. Tento umělý strom bude vytvořen z recyklovaných i recyklovatelných plastů. Zkrátka z materiálů, které jsou běžné pro výrobu PET lahví. A v tom spočívají také mnohé výhody - jsou k dispozici ve velkém množství, dostupné v mnoha barvách, jsou snadno zpracovatelné, a mají také dobrou odolnost v tahu i vynikající mechanické vlastnosti.
TREEPOD bude zastávat jistou sociální roli ve společnosti. Mohl by se stát interaktivním rozhraním, které umožňuje lidem komunikovat se stromy. Kde se lidé mohou vyžít a dovědět se více o ekologickém paradigmatu. Strom bude současně fungovat jako lampa i houpačka, díky čemuž bude sbírat kinetickou energii. To umožní lidem, aby se prostřednictvím stromu a jeho využití zapojili do odstraňování uhlíku z ovzduší.
Zdroj a foto: www.e-architect.com