Umělec Milan Houser - fenomén obraz

Dagmar
12.1.2011
  • Umění

Díla výtvarníka Milana Housera váží desítky kilogramů a jejich transport do galerií je tedy vždy doprovázen problémy. Aby mohl Milan Houser vytvořit svou vizi, potřeboval vyrobit na zakázku speciální změkčený lak, který nanáší ve velkém množství na plátno a to pak schne měsíce, někdy i roky. „Obraz není jen plocha k přiblížení iluze a příběhu, obraz je především předmět a hmotná - sama o sobě zajímavá - věc." To říká o svém umění výtvarník Milan Houser. Pokud se o jeho tvrzení chcete přesvědčit, nezapomeňte do 26. ledna navštívit galerii Dvorak Sec Contemporary na Dlouhé třídě v Praze.

Absolvent Akademie výtvarných umění, ateliéru monumentální tvorby, působí nyní na fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně, kde vyučuje. Obrazy chápe spíš jako sochy, už z počátku své tvorby používal velice masivní rámy a obrazy tak dosahovaly nemalých hmotností. Na současné výstavě je k vidění série obrazů pod názvem Kaluže. Ty byly vytvořeny technikou vrstvení laků, do kterých autor přidává zrnka různých pigmentů a dosahuje tak velice zajímavých odstínů. "Plátno se prohýbá pod množstvím laku, vznikají tam kaluže, materiál se odpařuje, sedimentuje a dřevěný rám skrytý pod obrazem prosvítá," popisuje své dílo samotný výtvarník.

V přední části výstavního prostoru jsou vystavena Houserova díla ze série nazvané Střechy, na které výtvarník spolupracoval s Benediktem Tolarem. Netradičním materiálem pro Střechy se umělcům staly staré obrácené střechy z nabouraných žigulíků. Ty byly lakovány, broušeny, vyhlazovány a stříkány grafitovou barvou. Celý postup se několikrát opakoval a podle počtu vrstev a drobných nuancí v tónování se u každé střechy projevila jiná barevnost.

Po-Pá od 10:00 do 13:00

Zdroj a foto: ČTK, dvoraksec.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30