Výpovědi žen, ztvárněné ze skleněných korálek, jež jsou navlečeny na drátkách. Jedná se o tzv. Zulu techniku, tradiční řemeslo, kterému se věnuje spousta žen žijících v Jižní Africe. Skleněné kousky byly představeny také na Spazio Rosanna Orlandi v Miláně.
Vázy vypráví své osobní příběhy o pěti afrických ženách - Beauty Ndlovu, Thokozani Sibisi, Kishwepi Sitole, Tholiwe Sitole a Lobolile Ximba. Žijí v odlehlých vesnicích v KwaZulu-Natal a jsou členkami projektu Siyazama, kde se vyjadřuje prostřednictvím tradičních řemesel, jako je i navlékání korálek. Jak sám švédský návrhář Front zaznamenal: „Příběhy jsou unikátní dokumentací každodenního života venkovských žen po apartheidu v Africe. Jsou to příběhy, které jsou jen zřídka kdy ke slyšení".
Celý projekt začal sérií rozhovorů v Durbanu mezi kolegyněmi od Fronta Annou, Sofii a Charlotte a zmíněnými pěti ženami. Ty jim povídaly o jejich manželích a dětech. Podělily se s nimi o naděje a sny, mluvily o lásce, životě i smrti. Jejich příběhy se dotýkají i takových závažných témat jako je HIV a vliv na jejich společnost, pohlaví, chudobu i nezaměstnanost. Dále hovořily o podnikání v této zemi, co zde mohou dělat, co si koupit či dovolit. Každá ze tří naslouchajících žen pak přeměnila příběhy do podoby vázy se skleněnými korálky.
Korálkové řemeslo je důležitou součástí tradice Zulu, a to nejen jako výrazový prostředek, ale také jako komunikace a vyprávěný příběh. Front používal k výrobě těchto váz velmi koncepční přístup, opatrně volil i materiály a prozkoumával nové způsoby práce. Dlouhodobý projekt Siyazama si klade za cíl rozšířit trh pro řemeslo žen a postoupit jejich příběhy dalším tisícům posluchačů. Výrobky jsou kolektivní prací tří kolegyň návrháře Fronta, které jsou jmenovány výše. Výsledek je pak propojení jejich znalostí, odborností i nápadů.
Zdroj a foto: siyazamaproject.dut.ac.za, designfront.org