Lampy jsou sice primárně určeny ke svícení. Pokud si ale do interiéru pořídíte takový designový kousek jako je některá z lamp amerického desgnéra Johna Procaria, stanou se poutavou dominantou i ve chvílích, kdy svícení nebude na pořadu dne.
John Procario se při navrhování designu svých lamp rozhodně nijak neuskromňoval, pokud jde o prostor. Zatímco běžná stojací lampa si ve vašem obýváku vystačí s několika málo centimetry čtverečními, tyto lampy zaberou neskromně celou stěnu či roh místnosti. Minimalismus v jejich designu ale i přesto najdeme. Tvořeny jsou totiž jakoby vlnícím se proužkem, který je z jedné strany svítící (díky pružnému LED pásku) a z druhé plný. Většina lamp přitom připomíná jakousi kapsu, kdy rám lampy tvoří dva „proužky" na krajích spojené, a ve středu vytvářející bublinu. Vnitřní strany přitom vždy svítí, zatímco vnější jsou plné. Výsledného tvaru je dosaženo pomocí ohýbání dřeva v páře.
Pro své lampy využívá John Procario bílý dub nebo jasan, které jsou velmi flexibilní, přičemž dekor dřeva a jeho linie jsou tím jediným, co vytváří konečný estetický požitek. Tedy, kromě LED pásky a několika málo drobných příčných zářezů, kterými je opatřena každá lampa, a které při rozsvíceném světle vytvářejí zajímavý prvek. Přes LED pásky je pak navíc umístěno plexisklo, které rozmělňuje ostrost světla a chrání pásky před poškozením i nečistotami.
Celá koncepce lamp se nese v duchu přirozenosti a lehkosti, a každý kousek je ve skutečnosti unikátem. Při ohýbání dřeva totiž nejsou používány žádné formy ani šablony, a každý proužek je tak ponechán svému osudu a vlastní vůli, jakým způsobem se vytvaruje. Díky tomu máte jistotu, že stejnou lampu jako je ta vaše nebude mít skutečně už nikdo další. Autor přitom prozrazuje, že k vytvoření těchto lamp jej přivedla myšlenka na tvorbu lamp podobných lidskému tělu, které se tvarují dle své vlastní vůle a vlastních limitů.
Zdroj a foto: http://www.dezeen.com