Výstava dánských umělců zrušena kvůli zobrazování karikatur královských orgií

Mgr. Sandra Vasková
6.12.2010
  • Umění

Retrospektiva uměleckého dua Surrend v Kodani se stala obětí velké kritiky a pohany. Byla zde totiž vystavena karikatura znázorňující dánskou královskou rodinu při orgiích. Toto dílo vedlo ke zrušení přehlídky uměleckých děl satirického dánského uměleckého dua Surrend, jehož členy jsou Jan Egesborg a Pia Bertelsen.

„Dohodli jsme se, že výstava retrospektivy může být otevřena. Ale když jsme zjistili, že duo Surrend uveřejnilo také zcela nový plakát dánské královské rodiny v podobě pornografické scény, od naší dohody jsme odstoupili." pohoršeně oznámil Thomas Bloch Rayn, ředitel Den Gamle By, muzea historie a kultury Dánska, ve kterém měla být výstava pořádána. Naproti tomu se vyjádřil i jeden z umělců Jan Egesborg: „To je jasný případ cenzury. Dánsko předstírá, že podporuje svobodu projevu. To, že nechá předvádět karikatury Muslimů, které je ponižují, to je v pořádku. Ale když jde o královskou rodinu, to je zase jiný příběh." Nicméně poslední slovo budu mít nakonec vedoucí muzea Peder Stougaard. Ten však se zrušením přehlídky nesouhlasí, ale dodává, že by zmíněný plakát neměl být na výstavě uveřejněn.


Umělecké duo je velmi překvapeno, že ani Flemming Rose, editor dánských novin, který o výstavě napsal článek, ani samotná společnost Free Press neprotestovala proti zrušení přehlídky. Přesto, že v roce 2005 bez problému uveřejnili slavnou karikaturu proroka Mohameda od Kurta Westergaarda, která jej zobrazuje s turbanem, jenž vypadá jako bomba. Lars Hedegaard, prezident Free Press Society v Dánsku řekl, že vidí zrušení výstavy jako přehnanou reakci, ale ne jako cenzuru. Dánská asociace výtvarných umělců podporuje duo Surrend, zatímco Asociace specializovaných muzeí v Dánsku potvrdilo, že naopak podporuje rozhodnutí Den Gamle By.

Známí umělci jsou však proslavení svými falešnými plakáty a reklamami. Pod názvem "Dánové za světový mír" si objednali v  Tehran Times inzerát, který zahrnoval portrét íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. První písmena každého řádku textu hláskovala slovo "prasečí". Nebyl i tento počin pouhou recesí?

Foto a zdroj : www.theartnewspaper.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30