Výstava Karla Škréty pro veřejnost již po čvrté!

admin
4.12.2010
  • Umění

Od  26. listopadu se veřejnosti otevřela výstava barokního malíře Karla Škréty.  Pro mnoho lidí jeden z nejvýznamnějších českých malířů. Škrétovo dílo v ucelené podobě je veřejnosti představeno již po čvtrté. Poprvé přesně před sto lety v Rudolfinu, kdy byla otevřena k jeho třístému výročí narození. Podruhé v roce 1938 v pražské městské knihovně a potřetí v roce 1974 v Jízdárně pražského hradu. A po čtvrté letos ve Valdštejnské zahradě a Jízdárně pražského hradu.

Návštěvníci výstavy budou mít možnost vidět jak jeho vzácné práce ze soukromých sbírek, tak například oltářní plátna z Týnského chrámu. Samozřejmě se dozví něco blíže o jeho životě (např. knihy, které měl v knihovně), o jeho cestách v zahraničí a podobně. Výstava je rozdělená do několika okruhů, kde poznáme, že Škréta nebyl jenom vynikající malíř, ale i navrhovatel některých grafických listů.

Karel Škréta ve zkratce:

Karel Škréta Šotnovský ze Závořic se narodil v roce 1610 v Praze . Po Bitvě na Bílé hoře byla jeho rodina postižena perzekucí, a tak většina jejích členů odešla do ciziny.  Ani Škréta nebyl výjimkou, a tak se později už jako vyučený malíř postupně vydal do Německa, Švýcarska a nakonec Itálie, kde mu pobyt přinesl mezinárodní proslulost. V roce 1637 se pak vrátil zpátky do Prahy. Za jeho bohatstvím mohou pak hlavně jeho úspěchy v restitučních sporech. Stal se z něj zámožný a vážený muž.

Výstava probíhá v souvislosti s projektem „Škréta a jeho dílo". Celý projekt, který trvá od 8.12.2008 do 30.4.2011, uskutečnila Národní Galerie v Praze ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a s Ústavem dějin umění AV ČR. Výstava bude probíhat na dvou místech- Valdštejnská jízdárna a Jízdárna pražského hradu. Bude otevřena až do 10. dubna 2011.

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30