Současná architektura stále častěji nabourává zaběhnutá pravidla a dokazuje, že ne vše, co bylo doposud ve stavebnictví či designu normou, musí být nutně dodrženo. A tak může vzniknout třeba vznášející se most, který nemá žádnou oporu. Nejedná se přitom o žádnou pohádku ani trik hollywoodských filmařů, to jen architekt Olivier Grosset?te popustil uzdu fantazii a využil zákonů fyziky.
Pokud jste někdy stáli na vysokém mostě a shlíželi dolu, pak jste možná zažili ten pocit, kdy se jakoby vznášíte nad vším okolo. Tento pocit se ale architekt Olivier Grosset?te rozhodl proměnit v realitu a spolu s člověkem vznesl do vzduchu rovnou celý most. Jedná se konkrétně o most Pont de Singe (francouzsky Opičí most), který postavil přes jedno z jezer v japonské zahradě v britském Tatton Parku.
„Postavil" je ale lehce silné slovo, most totiž nemá žádnou nosnou konstrukci, a tak se jedná spíše jen o lanovou lávku s trojicí obrovských balonů, které jsou funkčním i estetickým základem celého mostu.
Most byl postaven k příležitosti bienále Tatton Park Biennial, jehož tématem bylo právě létání. Most tvoří konkrétně lávka s prkny z cedrového dřeva a lanovým zábradlím a zejména trojice mohutných bílých balonů naplněných heliem. Most nebyl určen k užívání, proto jeho začátek i konec spočívá ve vodě. Vypadá tedy, jako by se vynořoval z hlubin jezera, a nechává proto i prostor pro fantazii. Přesto podle architekta most díky trojice rozměrných balonů unese člověka bez potíží, takže by bylo možné jej i reálně využívat. Chtělo by to ale přinejmenším špetku odvahy, neboť celá konstrukce nepůsobí na pohled úplně stabilně a s ohledem na neukotvenost mostu by bylo reálně zapotřebí jisté balancování. Na pohled je ale most skutečně pohádkový.
Francouzský autor Olivier Grosset?te sám o své tvorbě říká: „Při své umělecké práci se snažím přivést k životu poezii a sny a přenést je do každodenního života." Pokud jde o most Pont de Singe, lze říci, že se povedlo.
Zdroj a foto: http://www.dezeen.com