Rytmická i když asymetrická, hladká a přitom členěná. Taková je skulptura od Zahy Hadid a Patrika Schumachera, která je umístěna v čínském Hong Kongu. To, co na první pohled vypadá jako ladně tvarovaná socha, je však ve skutečnosti funkční městský mobiliář. Vodorovná část slouží pro sezení a vzdouvající se kusy umožňují pohodlné opření. Návrh a realizace skulptury WIRL byly řízeny významným technologickým pokrokem v 3D modelovacích softwarech a touhou vyzkoušet a zapojit nejnovější výrobní možnosti. Výsledkem je dialog složitých křivočarých forem, striktně řízený detailním ergonomickým výzkumem, který poskytl příležitost nastolit rovnováhu mezi městským mobiliářem a kvalitním veřejným prostorem.
Skulptura „odráží intenzitu ultrazrychlené síly uvnitř hmatatelného elastického tvaru". Dynamické napětí je pnuto hned několika směry. Křivka se na povrchu plynule obrací a natáčí a nenásilně v sobě integruje funkční prvky - část k sezení, opěradla a vrchní horizontální větev, která poskytuje stín a společně s ostatními prvky vytváří orámované průhledy na okolní prostředí a budovy. Návštěvník je po vstupu do prostoru uměleckého díla doslova obklopen mračnem proudící síly, zdvihající se ze země.
Patrik Schumacher je přes dvacet let věrným spolupracovníkem světově proslulé Zahy Hadid. Schumacher je uznávaným architektem, teoretikem, spisovatelem i učitelem. Společně se Zahou Hadid vede architektonické studio Zaha Hadid Architects. Pod mnoha projekty jsou podepsáni jako rovnocenní spolupracovníci.
Zdroj a foto: zaha-hadid.com
Foto : Photography © Courtesy of Barrie Ho Architecture Interiors Ltd