Týčko, onen drobný kousek plastu ve tvaru „T", je nepostradatelnou pomůckou každého golfisty. Když se jich sejde pořádná hromada, mohou posloužit buďto pořádně velkému golfovému klubu, nebo netradičně - umělcům. Třeba dvojice Andrea Kordos a Joe Knight totiž dovedou s takovými týčky skutečné divy. Stačí jim volná zeď, čtyřiačtyřicet tisíc týček, dvě kvalitní kladívka, a spousta volného času.
Historie golfových týček sahá až do roku1899, kdy si patent na golfové týčko zaregistroval jeden z prvních známých afroamerických golfistů George F. Grant. Přestože se jedná o malinkou pomůcku, roli při hře významnou, neboť první odpal mnohonásobně usnadňuje. Najdou se ale mezi námi i tací, kteří spatřují v týčkách i estetickou hodnotu.
Andrea Kordos a Joe Knight, designéři studia blackLAB architects inc. se rozhodli využít týček pro nástěnnou aplikaci, která by připomínala obrovskou mapu. Konkrétně 43 964 golfových týček v odstínech bílé, šedé, černé a červené proto v průběhu čtyř měsíců přibili na stěnu umístěnou v jedné z prostornějších kanceláří ve své vlastní firmě. Barevně mělo přitom každé týčko přesně určenou pozici, takže ve výsledku čelní pohled na zeď dává nahlédnout do mapy zobrazující firmu a okolní budovy.
Realizace nástěnné mozaiky byla náročná jednak pro nutnost přesného umístění každého jednoho týčka, ale především kvůli nekonečným hodinám zatloukání, které se mezi sebe rozdělili pouze Andrea Kordos a Joe Knight. Týčka umisťovali na zeď do předem připevněných desek s pravidelně rozmístěnými otvory, přesto však museli každé týčko pečlivě zatlouct. Po čtyřech měsících nakonec dílo dokončili, a efekt je zejména na rozsáhlé ploše skutečně velkolepý. Sami tvůrci myšlenky ale přiznávají, že netušili, že celá realizace potrvá tak dlouho, a rozhodně to nebyla žádná hračka. Pokud se vám tedy v garáži válí pytle s týčky, a zrovna jste se nadchli pro bytovou dekoraci, pozvěte si raději pořádnou partu přátel.
Zdroj a foto: http://design-milk.com